Ta strona używa cookies i korzystając z niej, wyrażasz na to zgodę.
Jeżeli chcesz, możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies w swojej przeglądarce.
Zamknij

Aktualności

 

Ochrona cennych ekosystemów południowej Polski i racjonalne ich udostępnianie

 

 

 

 

04.03.2019

Wieczór z Iwoną Bielską

Spotkanie z Iwoną Bielską, aktorką teatralną i filmową, nasycone było spontaniczną interakcją z publicznością Czwartku Literackiego zorganizowanego przez Fundację. Serdeczna atmosfera wieczoru, zaakcentowana niemal familiarną relacją gościa i gospodarza wieczoru, udzieliła się wszystkim zebranym w Klubie NOVUM w Zawierciu. Miejsce to jest dobrze znane artystce. Jeszcze w latach 80. XX wieku, Zawiercie było jedną z wielu miejscowości na mapie Polski, które odwiedziła m.in. z mężem Mikołajem Grabowskim, występując w reżyserowanych przez niego sztukach.

Choć uznanie szerokiej publiczności przynoszą jej role filmowe m.in. w projektach Wojciecha Smarzowskiego, to Iwona Bielska sama podkreśla, że jest przede wszystkim aktorką teatralną. W nawiązaniu do pracy nad najnowszą rolą – Marleny Dietrich – Iwona Bielska dzieliła się refleksjami o tym, jak polityka wpływa na życie każdego obywatela, czy tego chce czy nie. Jak dokonane kiedyś wybory mogą naznaczyć życie twórcy. Tak jak bohaterek sztuki „Marleni” autorstwa Thea Dorn: Marleny Dietrich, niemieckiej aktorki i piosenkarki, obywatelki amerykańskiej i Leni Riefensthal, kojarzonej (znanej) głównie z pronazistowskich filmów propagandowych, której film „Olimpiada” do tej pory wyświetlany jest na pierwszych zajęciach dla przyszłych operatorów kamery, autorów zdjęć filmowych.

Z kolei wspomnienia o tym, jak ciężka, fizycznie wyczerpująca jest praca w filmie - Iwona Bielska przywołała z planu filmowego o życiu ludzi na księżycu pt. „Na srebrnym globie” w reż. Andrzeja Żuławskiego, kręconego w latach 70. ub. wieku m.in. na pustyni Gobi i w górach Kaukazu. Ciekawostką był fakt, że pozostawione w Gruzji dekoracje, po zdjęciach przerwanych w wyniku cenzury, oficjalnie uznawano przez lata za autentyczny ślad po UFO...

Okazję do poznania arkanów sztuki aktorskiej z pierwszej ręki, poprzedziła zwięzła analiza aktorstwa scenicznego przeprowadzona przez Bogdana Dworaka. Dyskretnie przytoczonym ploteczkom ze świata artystów towarzyszyły salwy serdecznego śmiechu, autorska oprawa muzyczna w wykonaniu Jakuba Wysockiego i degustacja pączków z różą (gdyż był to Tłusty Czwartek Literacki).

Na sztukę „Marleni”, reżyserowaną przez Mikołaja Grabowskiego, można wybrać się już w czerwcu, do Teatru Starego w Lublinie.