Ta strona używa cookies i korzystając z niej, wyrażasz na to zgodę.
Jeżeli chcesz, możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies w swojej przeglądarce.
Zamknij

Zofia Morawiec, Łutowiec

 

Zofia Morawiec

Łutowiec 13

42-320 Niegowa

tel. 516 682 168

Gospodarstwo agroturystyczne, warsztaty rękodzieła dla dzieci i dorosłych: kwiaty, bukiety z krepiny, sprzedaż kwiatów i ozdób z krepiny

Pani Zofia Morawiec od kilkunastu lat prowadzi jedyne we wsi Łutowiec Gospodarstwo Agroturystyczne, położone niedaleko malowniczych wapiennych skał, na których zachowały się resztki średniowiecznej strażnicy Łutowiec, leżącej na Szlaku Orlich Gniazd.
Gospodarstwo agroturystyczne oferuje 3 pokoje 3-osobowe z możliwością dostawki. Do dyspozycji gości - jedna z łazienek, a wspólne z gospodarzami: druga łazienka i kuchnia.

Pani Zofia należy do tych osób, które nie usiedzą z założonymi rękami. Od kilku lat kontynuuje tradycję tworzenia ozdób z bibuły i krepiny - na życzenie wykonuje stroiki na przyjęcia okolicznościowe, ozdobne albumy do wklejenia pamiątkowych zdjęć i życzeń. Pani Zofia kocha wszystkie kwiaty w swoim ogródku, nie wyłączając tzw. mleczy. Są one inspiracją dla gospodyni do utrwalania kolorów wiosny, lata i jesieni w kwiatach z krepiny: krokusach, bratkach, tulipanach, różach, irysach, mleczach itd. Od wycinania, skręcania, zwijania, rolowania bibuły i krepiny trudno oderwać dzieci, które uczestniczą w prowadzonych przez panią Zofię zajęciach (na miejscu lub w pobliskiej szkole).

Pani Zofia pamięta, jak jej mama robiła kwiaty bibułkowe do korony na wesela, do palmy, do krzyża. W domu była także tradycja czesania i przędzenia wełny na kołowrotku, domowego wyrobu masła - oryginalne sprzęty do wykonywania ww. czynności do dziś stoją w domu i na życzenie są prezentowane turystom. Pamiątką po babci jest wełniana, tradycyjna zapaska - inna niż zazwyczaj czerwono-czarna spotykana w północnych terenach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, bo w różnokolorowe pasy.