Ta strona używa cookies i korzystając z niej, wyrażasz na to zgodę.
Jeżeli chcesz, możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies w swojej przeglądarce.
Zamknij

Bożena Lidia Zasik, Przybynów

Bożena Lidia Zasik

Przybynów, ul. Częstochowska 16

42-310 Żarki

tel. 508 704 821

hodowla owiec rasy olkuskiej, ochrona wartości przyrodniczych i krajobrazowych, sprzedaż: wełny, skór owczych, owiec do hodowli

Pani Bożena jest sołtysem wsi Przybynów, pracuje zawodowo, a na domiar w rodzinnym  gospodarstwie prowadzi hodowlę rodzimych dla Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej owiec rasy olkuskiej. Poprzez prowadzenie wypasu na pastwiskach i łąkach kośno-pastwiskowych w terenie z licznymi wzgórzami, chroni walory ciepłolubnych zbiorowisk roślinnych (muraw kserotermicznych i napiaskowych) okolic Przybynowa. Owce można obserwować w terenie przez cały sezon, dzień i noc są na polu, dopiero na zimę zaganiane są do obory.

 Pani Bożena z sentymentem wspomina czasy żywej rodzinnej tradycji i sąsiedzkich spotkań przy gręplowaniu wełny, przędzeniu na kołowrotku lub wrzecionie, robótkach na drutach.  Przekonała się, że ręczne filcowanie wełny wcale nie jest trudne - wełny własnej pod dostatkiem, więc nie byłoby problemu z organizacją kameralnych warsztatów filcowania, by wełna znów była modna.

Gospodyni oferuje do sprzedaży: wełnę, skóry owcze i owce - po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.